Stowarzyszenie “Nasza Gmina” – udany eksperyment
W lutym 2004 r. Rada Miejska w Radomyślu Wielkim podjęła uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Pniu. Powodem podjęcia takiej decyzji była niewielka liczba uczniów – w tej szkole uczyło się 15 dzieci w klasach O-III. Utrzymywanie takiej szkoły, zarówno z ekonomicznego, jak i pedagogicznego punktu widzenia stało się niecelowe. Władze Gminy przedstawiły ten problem Rodzicom. Większość z nich podeszła do zamiaru likwidacji szkoły ze zrozumieniem. Większością głosów zdecydowano o wysyłaniu dzieci z Pnia do Szkoły Podstawowej w Partyni. Niepokój budziły dwie sprawy – organizacja dowozu oraz losy budynku. Jeśli chodzi o dowozy, to Gmina ma już doświadczenie w tej kwestii – od 1999 r. dowozi bowiem ponad 500 uczniów do miejscowego Gimnazjum i odbywa się to bez większych problemów. Stąd też stosunkowo łatwo przyszło przekonać Rodziców z Pnia, że i w przypadku ich dzieci dowóz będzie również sprawnie zorganizowany. Co do budynku natomiast – zaproponowano przeznaczyć go na Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy, tj. na placówkę, której wychowankami byłyby dzieci z upośledzeniem w stopniu znacznym i głębokim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Dzieci te – dzięki pomocy Gminy zapewniającej im transport – korzystały dotychczas z różnych form kształcenia w placówkach mieleckich. Pomysł ten również zyskał akceptację mieszkańców, tym bardziej że trwały już prace organizacyjne.
Jesienią 2003 roku, z inicjatywy grupy nauczycieli i pracowników Urzędu, powołano do życia Stowarzyszenie “Nasza Gmina”, którego celem było m.in. prowadzenie działalności edukacyjnej. Stowarzyszenia jest dobrowolnym związkiem osób, zawartym dla wspierania i propagowania rozwoju środowiska lokalnego, ochrony jego interesów oraz kultywowania historycznych tradycji. Założyciele Stowarzyszenia przeprowadzili całą procedurę rejestracji w KRS. Po przedłożeniu wymaganych dokumentów Stowarzyszenie zostało zarejestrowane. Według zapisu w Statucie Stowarzyszenia terenem działania jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Stowarzyszenie może prowadzić działalność również poza granicami kraju.
Natomiast siedzibą Stowarzyszenia jest pomieszczenie w budynku Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej.
Spodziewając się konieczności likwidacji Szkoły Podstawowej w Pniu, Stowarzyszenie wystąpiło do Burmistrza z propozycją zagospodarowania budynku dla potrzeb Ośrodek Rewalidacyjno -Wychowawczego. Pomysł ten zyskał akceptację i stał się wkrótce wspólnym celem Stowarzyszenia i władz Gminy.
Równocześnie z nowym pomysłem wystąpili nauczyciele Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej. Mając świadomość postępującego niżu demograficznego i w związku z tym prawdopodobnej likwidacji ich Szkoły w perspektywie kilku lat, zaproponowali przekształcenie ich placówki w niepubliczną (prowadzoną przez Stowarzyszenie “Nasza Gmina”). Jednocześnie wyszli z propozycją poszerzenia swojej oferty edukacyjnej o zorganizowanie klas integracyjnych i specjalnych. Zamysł ten również poparły władze Gminy, tym bardziej, ze oznaczało to bezkonfliktowe rozwiązanie problemu Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej. Przychylnie patrzyli na to też Rodzice mając na uwadze poszerzenie oferty edukacyjnej (wydłużony czas pracy szkoły, zorganizowanie Grupy Dziecięcej dla dzieci w wieku 3-6 lat, zorganizowanie dożywiania uczniów).
Po wstępnej akceptacji Rodziców, grona pedagogicznego, a także władz gminy przystąpiono do dzieła, którego realizacja była przedsięwzięciem wymagającym pokonania zarówno barier biurokratycznych jak i barier w dosłownym tego słowa znaczeniu. Chodzi oczywiście o remont obu budynków, który był warunkiem dostosowania ich do potrzeb i wymagań dzieci niepełnosprawnych. Prace remontowe o dużym zakresie trwały przez całe wakacje. Zaangażowanie wielu osób złożyło się na końcowy efekt, którym było uroczyste otwarcie obu placówek w Pniu i Dulczy Małej.
Tym sposobem wiosną 2004 na terenie Gminy Radomyśl Wielki w sposób nie tylko bezkonfliktowy, ale przy akceptacji Rodziców udało się rozwiązać kilka problemów:
– zlikwidowano najmniejszą Szkołę Podstawową;
– zagospodarowano budynek szkolny dla potrzeb dzieci upośledzonych;
– zlikwidowano kolejną małą szkołę, przekształcając ja w placówkę niepubliczną;
– rozwiązano problem dzieci niepełnosprawnych i upośledzonych z terenu kilku gmin, organizując dla nich dwie specjalistyczne placówki.
Te fakty to przede wszystkim powód do dumy dla Stowarzyszenia ,,Nasza Gmina”, które w głównym stopniu przyczyniło się do utworzenia tych bardzo potrzebnych placówek oświatowych. Należy zaznaczyć, że Ośrodek w Pniu to placówka dziennego pobytu. Działa 5 dni w tygodniu przez jedenaście miesięcy w ciągu roku (zamknięta jest przez jeden miesiąc wakacji). Należy do nielicznych szkół w regionie zajmujących się opieką dzieci z upośledzeniem w stopniu głębokim. Ośrodek w Pniu przyjmuje wychowanków z różnymi schorzeniami. Wychowankami są dzieci z Zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, dzieci autystyczne, dzieci z małogłowiem, po zapaleniu opon mózgowych, ze schorzeniami genetycznymi, oraz dzieci z upośledzeniem umysłowym bez genezy. Praca w Ośrodku jest prowadzona w czterech grupach terapeutycznych. Przydziału dziecka do danej grupy dokonuje się w zależności od stopnia upośledzenia umysłowego, od stopnia niepełnosprawności ruchowej, osobowości, lat nauki i wieku dziecka. Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy stosuje wszystkie metody terapeutyczne, wychowawcze, rehabilitacyjne, lecznicze, które pomagają wnieść w rozwój dziecka z głębokim upośledzeniem choćby najmniejsze bodźce z ich otoczenia. Oprócz tego stosuje się również indywidualną terapię pedagogiczną, logopedyczną, rehabilitacyjną. Wszystko odbywa się pod okiem doświadczonego personelu medycznego. Obecnie do Ośrodka uczęszcza 16 dzieci.
Z kolei w Dulczy Małej zorganizowano 4 klasy specjalne. Łącznie do obu placówek dowożonych jest ponad 40 dzieci z terenu województwa podkarpackiego (gmina Radomyśl Wielki, Wadowice Górne, gmina wiejska Mielec, Czarna) i z województwa małopolskiego (gmina Dąbrowa Tarnowska , Radgoszcz, Szczucin, Mędrzechów).
Działania te były możliwe do realizacji tylko w warunkach ścisłego współdziałania władz Gminy i Stowarzyszenia.
Poza prowadzeniem tych dwóch placówek oświatowych Stowarzyszenie zorganizowało w Radomyślu Wielkim świetlicę dla dzieci z klas O i I. Uczęszcza do niej 20 dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej, które – pod opieką nauczycieli, mogą przebywać do godziny 16. Jest to wygodna forma pomocy dla pracujących Rodziców.
W lipcu 2004 r. Stowarzyszenie “Nasza Gmina” uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego.
Obie Placówki utrzymują się z dotacji Gminy Radomyśl Wielki i Powiatu Mielec. Stowarzyszenie zamierza także zaangażować się w zdobywanie środków ze źródeł dodatkowych m.in. z funduszy unijnych.
Znaczną rolę jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków pieniężnych odgrywają Członkowie Stowarzyszenia, którzy starają się w jak największym stopniu znaleźć osoby przychylne Stowarzyszeniu, a więc dzieciom niepełnosprawnym.
Wszystko wskazuje, że oświatowe eksperymenty w Dulczy Małej i Pniu zakończą się powodzeniem Od kilku tygodni dzieci zamiast codziennie jeździć do Mielca mają swoją szkołę na miejscu i to jest najważniejsze. Przy okazji powstało łącznie blisko 20 nowych miejsc pracy. Teraz przed Stowarzyszeniem stoi kolejne wyzwanie jakim jest zapewnienie środków na działalność oraz zapewnienie wysokiej jakości kształcenia w nowych placówkach.
Mając na uwadze dobro dzieci miejmy nadzieję, że ta jakże potrzebna inicjatywa będzie utrzymana. Zadecyduje o tym zaangażowanie członków i pracowników Stowarzyszenia, ale również przychylność władz samorządowych. Bo przecież warto…
(am, ap)