Czy da się połączyć kulturę, nowoczesne media i wrażliwość społeczną? Okazuje się, że tak! Na takich właśnie fundamentach opiera się 46 projektów, w których od sześciu miesięcy uczestniczą dzieci i młodzież z całej Polski w ramach Akademii Orange. Dzięki wsparciu Fundacji Orange organizacje pozarządowe, instytucje kultury i placówki oświatowe z całego kraju wprowadzają młodych ludzi w świat nowoczesnej edukacji kulturalnej. Młodzi stają się w nim nie tylko odbiorcami kultury, ale także jej twórcami. Przed nami finał akcji. Uczestnicy przygotowali blisko 100 wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w Tygodniu Akademii Orange: od 24 maja do 1 czerwca pod hasłem „Daję głos kulturze!”
Święto Jaćwingów, Jam Motion Comics, animacje piaskowe, rapowanie z seniorkami, koncerty, spektakle, premiery filmów, wystawy, gry miejskie, tworzenie murali, kolorowanie Murska, medialaby, warsztaty Dizajn na miarę, wernisaż fotografii otworkowej… to tylko kilka przykładów wydarzeń, które wkrótce zagoszczą na kulturalnej mapie Polski – w dużych miastach i niewielkich wioskach. Większość z nich jest otwarta – zapraszamy wszystkich do włączenia się w Tydzień Akademii Orange.
W województwie podkarpackim odbędą się następujące wydarzenia kulturalne:
– Spektakle teatru kukiełkowego – „Kot w butach” i „O Królewnie która widziała tylko to co chciała” zrealizowane w ramach projektu SPIRALA TEATRALNA. Przedstawienia przygotowane zostały z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym oraz o uczniach klas 1-3. (24 i 25 maja, godz. 10.00-13.00; Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, ul. Akademicka 10)
– Spektakl „Kot w butach” zagości też na oddziale dziecięcym Szpitala Powiatowego w Dębicy.
(30 maja, Oddział Dziecięcy Szpitala Powiatowego w Dębicy, ul. Krakowska 91)
– Wernisaż „Zmagania z muzą” podczas którego wystawione będą prace uczestników warsztatów plastycznych przeprowadzonych w ramach projektu „Artystyczne ABC” (30 maja, godz. 10:00; Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim). Wystawa udostępniona będzie dla zwiedzających w dniach od 30 maja do 5 czerwca 2012
Akademia Orange to jeden z najważniejszych programów realizowanych przez Fundację Orange. Daje on młodym możliwość eksploracji własnego potencjału twórczego i uruchomienia wyobraźni, wspierając ich w realizacji nieszablonowych inicjatyw kulturalnych. Przygotowuje ich na to, by w przyszłości świadomie uczestniczyli w kulturze nie tylko jako jej odbiorcy, ale też animatorzy, krytycy, twórcy. Program pełni też inne, ważne misje społeczne. Jest adresowany do młodych ludzi z różnorodnych środowisk – wychowanków zakładów poprawczych, dzieci uchodźców, a także osób niepełnosprawnych, którym twórcza przestrzeń Akademii Orange ma dać szansę przełamania barier społecznych związanych z pochodzeniem czy miejscem zamieszkania poprzez poznanie siebie i świata wokół oraz zyskanie wiary we własne możliwości.
Do tegorocznej edycji programu zgłoszono 448 projektów przygotowywanych w partnerstwach, czyli przez minimum dwie organizacje. Inicjatywy wybrane przez kapitułę konkursu nagrodzono grantami, które umożliwiły ich realizację. Na ten cel przeznaczono łącznie 1,5 mln złotych.
Wartość intelektualna wypracowana w Akademii Orange trafia na portal www.akademiaorange.pl na licencji Creative Commons – uznanie autorstwa 3.0 Polska. Z tej ogromnej bazy inspiracji i wiedzy mogą czerpać wszyscy, zarówno doświadczeni animatorzy, jak i rozpoczynający przygodę
z nowoczesną edukacją kulturalną. Trzy edycje Akademii Orange to 1530 zgłoszonych inicjatyw; 126 zrealizowanych projektów i ponad 10 tys. uczestników. |