W 2018 roku Stowarzyszenie „Nasza Gmina” po raz kolejny realizowało swoje działania związane ze wspieraniem środowisk polonijnych na Ukrainie. Kolejnym elementem był obóz edukacyjno-integracyjny dla młodzieży z Trembowli. W dniach 1-8 lipca przebywała w Polsce 20 osobowa grupa uczniów pochodzenia polskiego. Działanie to realizowane jest we współpracy z proboszczem trembowelskiej parafii – ks. Anatolem Zajączkowskim.
Uczniowie z Trembowli, wraz ze swoimi opiekunami przyjechali do Radomyśla Wielkiego w niedzielę, 1 lipca br. Następnego dnia spotkali się ze swoimi rówieśnikami – uczniami Gimnazjum Publicznego. Celem zadania było bowiem wspólne spędzenie czasu przez obie grupy młodzieży, a to w celu zarówno nawiązania osobistych kontaktów, doskonalenia znajomości języka i kultury polskiej przez grupę polonijną, a także poznanie ciekawych miejsc związanych z historią Polski. Na rok 2018 zaplanowaliśmy wyjazd związany z 1050 rocznicą Chrztu Polski – na teren Wielkopolski.
We wtorek 2 lipca cała 40 osobowa grupa młodzieży wraz z 8 opiekunami wyjechała do Poznania. Środę uczestnicy spędzili na zwiedzaniu Poznania pod opieką wspaniałego Przewodnika. Czwartek, 4 lipca – wyjazd do Gniezna, tam zwiedziliśmy Katedrę, potem Ostrów Lednicki i Muzeum Miniatur w Pobiedziskach. Po obiedzie kontynuowaliśmy zwiedzanie Poznania, a dla grupy polonijnej ważnym miejscem okazał się kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego – OO. Dominikanów. Został on zbudowany na podstawie dokumentacji profesora Adolfa Szyszko-Bohusza jako bliźniaczy z kościołem Świętego Piotra i Pawła w Trembowli. Młodzi mieszkańcy Trembowli byli zaskoczeni widokiem świątyni.
Piątek poświęciliśmy na zwiedzanie kolejnych ciekawych miejsc – Kórnik, Rogalin oraz Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykówku. W drodze powrotnej zwiedziliśmy obiekty rekreacyjne nad jeziorem Malta.
W sobotę, przed wyjazdem udaliśmy się na stadion Lecha Poznań. Tam młodzież mogła zobaczyć i zwiedzić obiekt sportowy zbudowany na EURO 2012. Wieczorem zameldowaliśmy się w Radomyślu Wielkim.
W niedzielę, 8 lipca grupa polonijna wróciła na Ukrainę.
Ponad 10 letnie już doświadczenie w realizacji takich działań potwierdza konieczność ich kontynuowania. Korzystają z nich zarówno młodzi Polacy z Ukrainy, jak też uczniowie radomyskiego Gimnazjum. Projekt został sfinansowany z środków Kancelarii Senatu RP oraz Gminy Radomyśl Wielki.
Koordynatorem Projektu był dr Andrzej Przybyszewski, a organizatorem wycieczki do Wielkopolski mgr Stanisław Tabor.